Słownik wizualny to seria cotygodniowych spotkań, w których pokazuję jak narysować jedno wybrane pojęcie na kilka różnych sposobów. Rysunkowe wyciąganie esencji i tłumaczenie wizualnie tego, o czym mówią inni to mój sposób na życie.
Notatki wizualne (sketchnotki) to inny sposób na zapisywanie treści w postaci haseł, krótkich akapitów i prostych rysunków. Dzięki temu nasz mózg dostaje kreatywnego kopniaka. Mają szerokie zastosowanie zarówno w biznesie jak i życiu. Więcej o ich mocach znajdziesz w tym wpisie.
Co znajdziesz w nagraniu
Przedstawiamy dziś wizję jako “WHAT”, czyli nasz cel, coś co chcemy osiągnąć w jakimś oddalonym odcinku czasu. Wykorzystamy więc takie koncepty, jak oko, celownik, cel, lupa czy luneta, a nawet rakieta… a także wiele innych. Do dzieła!
Proste symbole
Zacznij od schematycznego narysowania oka. Możesz oczywiście dodać cieniowanie, a także duże rzęsy, aby było jeszcze bardziej rzeczywiste.

Świetnie będzie pasował tutaj również cel, a więc narysuj celownik w takiej formie, jakiego używają snajperzy. Mowa o dwóch kółkach, które przecinają się kreskami.
Kolejna forma to luneta, która świetnie wygląda jako rozkładana. Narysuj więc połączone ze sobą trzy jej części, a na końcu zakończ dużym, grubszym kółkiem. Jako wizjer narysuj oko. Możesz też dorysować jej nóżki.
Rakieta na księżyc
Zacznij od narysowania dwóch łuków w formie wydłużonego jajka. Po bokach dorysuj skrzydła oraz koniecznie od dołu dwa silniki, z których leci ogień. Jej czubek oddziel małymi kropkami i lśnią, a na jej środku narysuj tradycyjne, duże kółko, w którym widać często astronautę. Możesz też narysować jej trajektorię lotu przerywanymi kreskami i zakończyć ją strzałką, która biegnie do celownika.
Oko w innym wymiarze
Połącz ze sobą dwa koncepty – oko oraz cel. Narysuj oko, ale zamiast źrenicy, narysuj cel. Możesz też do jego środka narysować strzałki, co świetnie odda “wizję”.
Koło sternika statku
Zacznij od narysowania kółka w środku, a od niego niech odchodzą rączki, które stworzysz z dwóch prostych kresek i zaokrąglenia na końcu. Na koniec połącz je wszystkie kołem.
Lupa
Zacznij od dwóch kółek, dodaj zaokrągloną rączkę. W środku możesz narysować też cel jako celownik lub oko z celownikiem, które rysowałeś wcześniej.
Określ czas na swoją wizję
Określanie wizji wiąże się z czasem. Narysuj więc strzałkę, która pnie się w górę, a pod nią wykres i słupki, również rosnące. Strzałka niech sięga celownika. Obok dorysuj schematyczny stoper, lub – jeśli wolisz – klepsydrę. Jeśli chcesz przedstawić długoterminowy okres czasu na realizację wizji, to najlepiej narysuj obok kalendarz.
Kompas
Narysuj kółko i igłę, która wskazuje północ. Dodatkowo dorysuj też kilka kresek jako podziałkę. Kompas możesz zamknąć również w ramce, dorysowując jeszcze jedno kółko na zewnątrz.
Vision board
Narysuj typową tablicę inspiracji, na której znajdą się zdjęcia, kartki, cel ze strzałkami, zaś na górze opisz, czym jest owa tablica.
Podsumowanie
To moje pomysły na przedstawienie wizji. Jeżeli masz swoje pomysły na zaprezentowanie wizji, koniecznie podziel się nimi ze mną oznaczając mój profil @rysanka_pl w swoich social mediach, chętnie zobaczę, co rysujesz.
Zachęcam Cię również do śledzenia mojego fanpage na Facebooku, gdzie w każdą środę o 20:30 na żywo rysuję wybrane hasło na kilka różnych sposobów.
Kilknij – dołącz do eventu na stronie FB, to dostaniesz powiadomienie, jak tylko wskoczę live.